Bo nie tak łatwo wybrać snowboard.

Lepiej wziąć krótszą deskę, bo mówią, że łatwiej? Czy może długą – dla stabilności? Ponoć na miękkiej jest łatwiej… Aby rozwiać Wasze wątpliwości, piszę ten artykuł o doborze deski snowboardowej do poziomu bądź preferencji.

DŁUGOŚĆ

Długość deski wpływa znacząco na sterowność, stabilność, no i oczywiście: na zastosowanie. Standardowy przedział długości to mniej-więcej wzrost minus 15-25cm. Podstawowa zależność – nad krótszą deską łatwiej zapanować na początku, przy małych prędkościach; dłuższa będzie stabilniejsza przy szybszej jeździe. Jest jeszcze kwestia oporów i wyporności, dłuższe deski mają większą powierzchnię, przez co lepiej suną w puchu, na krótszej z kolei będzie nam łatwiej obrócić się po wybiciu w celu zrobienia majestatycznego 1080.

TWARDOŚĆ

Flex deski to, najprościej mówiąc, wyznacznik tego, ile siły trzeba użyć żeby ją wygiąć. Duży indeks flexu – dużo siły, mały – mało siły. Jak to wpływa na jazdę? Miękka deska „więcej wybacza”, pozwala nam na dokręcanie sztuczek już po zetknięciu się ze śniegiem, trudniej jednak będzie trzymać idealną linię zakrętu przy wiekszej prędkości. Twarde deski są trudniejsze w opanowaniu na początku, dają nam za to znacznie większą kontrolę i stabilność. Miękkie deski lecą na park, jibbing i pipe’a – twarde w puch i na szybkie trasy czy boardercross.

SETBACK

Tu sprawa jest krótka i prosta. Chodzi o rozmieszczenie wiązań względem środka deski. Centerset stosowany jest tylko w symetrycznych deskach (tzw. true twin). Zastosowanie to przede wszystkim park i jibbing, pozwala nam to swobodnie jeździć i lądować na obie nogi bez zmiany właściwości jezdnych naszego bolidu. Im większy setback (czyli im dalej w tył od środka deski) tym łatwiej nam trzymać krawędź i trudniej utonąć w puchu.

Gięcia desek

TECHNOLOGIE

Jak widać, na obrazku są trzy podstawowe technologie gięcia deski.

Camber – uniesiony środek deski opada pod naszym ciężarem, co daje większy docisk krawędzi na całej jej długości podczas ostrzejszej jazdy. Camber zdecydowanie najlepiej sprawdza się na przygotowanych stokach.

Rocker – uniesione taile, pięty mogą być zarówno miedzy wiązaniami, jak i po ich zewnętrznej stronie. Super opcja na puch, bo wyciąga nas na powierzchnię głębokiego śniegu. Stosowany w deskach jibbingowych dla płynnego przenoszenia ciężaru na rurce. Przy „zwykłej” jeździe spełnia funkcję amortyzatora: muldy, grudy czy kostki lodu są mniej wyczuwalne i łatwiej pokonywane przez naszą deskę. To trochę jak większe koło w rowerze.

Na koniec został flat – płaski środek deski, występuje głównie w jibbingowych deskach, jest pewnego rodzaju środkiem między camberem i rockerem. Najczęściej flat jest wykorzystywany jako element kombinacji tych dwóch technologii.

No właśnie, kombinacje… Jest ich cała masa i nie sposób tego wszystkiego tu opisać, bo co producent to inny patent. Dlatego zapraszamy do pisania i dzwonienia do nas w celu idealnego wyboru, chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Yo!

One reply on “Bo nie tak łatwo wybrać snowboard.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *