Savoir vivre na trasach

W Polsce odbywa się coraz więcej zorganizowanych wyjazdów longboardowych. Za czym idzie jeżdżenie w grupach. Większych bądź mniejszych, ale z innymi ludźmi na trasie. Daje nam to możliwość dużego progresu, jeżeli chodzi o umiejętności jazdy na deskorolce, ale również powoduje zagrożenie. Nie każdy wie, jak jeździć z kimś obok siebie. Wypunktuję zatem kilka zasad zachowania na trasie:

Klaskanie – jeżdżąc traski, na podstawowym wyposażeniu powinniśmy mieć kask, rękawiczki i ochraniacze, żeby czuć się pewnie, bezpiecznie i komfortowo. Podczas jazdy z ludźmi rękawiczki to nie tylko nasza protekcja, ale i sposób komunikacji. Klaszcząc pady w rękawicach wydają bardzo donośny i charakterystyczny dźwięk. Wykorzystujemy go jako sygnał ostrzegawczy (np. gdy jeździmy w otwartym ruchu, informujemy resztę o samochodzie). Dajemy ten sygnał również gdy planujemy wyprzedzanie – i tutaj często jest nadużywane – KLASZCZEMY ZARAZ PRZED WYPRZEDZANIEM, A NIE MINUTĘ WCZEŚNIEJ!

Wyprzedzanie i zakręty – gdy słyszysz, że ktoś chce Cię wyprzedzić, nie panikuj, nie zmieniaj toru jazdy. To wyprzedzający ma się dostosować. W zakrętach wyprzedzających puszczamy wewnętrzną(z reguły). Zakręty bierzemy linią ZEWNĘTRZNA-WEWNĘTRZNA-ZEWNĘTRZNA!

Slajdy i Footbrake – ZAWSZE gdy planujesz zwolnić przy użyciu slajdu czy buta poinformuj o tym jadących za Tobą poprzez podniesienie ręki nad głowę. Jeśli przed zakrętem jedziesz szybciej od ziomka na trasie i planujesz slajdować w zakręcie wyprzedź go po wewnętrznej, bo gdy zrobisz to zewnętrzną i kopniesz slajd, prawdopodobnie zajedziesz drogę wyprzedzanemu. Może chce pojechać zakręt bez utraty przyczepności? Gdy robisz colemana przed zakrętem upewnij się, że nikomu nie wskoczysz pod koła. Na trasie slajdy staraj się robić „wąsko”. Chodzi o to, żeby nie zajmować tym całej szerokości drogi. Zawsze zostawiamy miejsce dla jadącego za nami, on może nie chcieć slajdować w tym miejscu.

PAMIĘTAJ: JAK JUŻ POLEGNIESZ – CZYM PRĘDZEJ ZBIERAJ SWOJĄ DESKĘ ABY NIE SPOWODOWAŁA KOLEJNEGO WYPADKU!

To tylko podstawy zachowania na trasie. Zawsze pamiętaj aby się rozglądać. Oczy dookoła głowy to podstawa bezpiecznej jazdy.

Przygotuję dla was również artykuł o jeżdżeniu w otwartym ruchu, w którym opowiem wam jak przeżyć na ulicy – stay tuned!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *